top of page

Projektas „Žalioji galerija“

Dvaro teritorijoje esantis parkas yra didelis lankytojų traukos centras, čia atkurti pasivaikščiojimo takai, auga šimtamečiai medžiai, suformuoti istoriniai želdynai. Istorizmo stiliaus parkų kūrėjas, prancūzų kraštovaizdžio architektas E.F. Andre Trakų Vokės dvaro parkui suteikė papildomų, Lietuvos kraštovaizdžiui nebūdingų egzotiškų kalnų peizažo bruožų, o parkų projektavimą Lietuvoje pakylėjo iki išvystytų europinio lygmens kraštovaizdinių struktūrų. Tačiau pasigesdami dvaro teritorijoje matomos ūkinės dalies – daržo, sodo fragmentų, ėmėmės įgyvendinti aplinkosauginio švietimo projektą „Žalioji galerija“. Juk didžioji dalis Lietuvos dvarų klestėjo žemdirbystės, augalininkystės dėka. Tiškevičiai garsėjo kaip darbštūs ir racionalūs ūkininkai, tęsiantys natūralios, biodinaminės, gamtinės žemdirbystės tradicijas, diegiantys savo valdose intensyvų ūkininkavimą, pažangias naujoves, didelį dėmesį skiriantys pagalbinėms ūkio šakoms – daržininkystei, bitininkystei, žuvininkystei ir kt. Tiškevičiai sugebėjo tvarkyti ūkį taip, kad iš jo gautų užtikrintas ir pastovias pajamas.

 

Projektas „Žalioji galerija“ siekia praplėsti edukacinės interaktyvios veiklos galimybes Trakų Vokės dvaro sodyboje. Ūkinėje dvaro dalyje nuspręsta įrengti eksperimentinį edukacinį daržą, kuris iš dalies atspindėtų dvaro daržo idėją, sukurti aplinkosauginio švietimo edukacinę programą „Auginu, kad augčiau“ (skirtą ikimokyklinukams ir pradinių klasių moksleiviams) ir organizuoti kūrybinį meninį konkursą vaikams „Kad vaikai sveiki užaugtų“, atspindintį savimonę ir siekį sveikai bei tvariai gyventi.

 

Projekto tikslai:
1. Dvaro daržo sukūrimas ir pritaikymas edukacinei veiklai;
2. Bendradarbiavimas su vietinėmis ugdymo įstaigomis, kvietimas nuolat lankytis sukurtoje žaliojoje erdvėje;
3. Žinių ir informacijos skleidimas apie dvaro istoriją, nuo jo gyvenimo neatsiejamą ūkinę veiklą, sąsajas su dabartimi;
4. Įdomaus ir prasmingo edukacinio proceso sukūrimas;
5. Domėjimosi gamtos reiškiniais ir procesais skatinimas.

Projekto „Žalioji galerija“ įgyvendinimo veiklos:
2024 m. kovas–balandis: Aplinkos tvarkymo talkos dvaro daržo teritorijoje.
2024 m. balandis–gegužė: Sunkioji technika atlieka būtinus sklypo lyginimo darbus, šalina kelmus, akmenis, betono luitus; Dvaro dirbtuvėse vyksta pakeltų lysvių montavimo darbai. Iš atlikusios statybinės medienos pagaminta 10 pakeltų lysvių 2 metrų ilgio, 1 metro pločio.
2024 m. birželis: Parengtas daržo projektas, suformuotos lysvės, užpildytos žolės mulču ir juodžemiu. Daržo sodinimo talka kartu su ugdymo įstaigomis ir partneriais. Kartu su Trakų Vokės lopšeliu darželiu sodinome įvairias daržo kultūras: svogūnus, bulves, prieskonius, pomidorus, žemuoges, braškes. Pradėjome sodinti ir vaiskrūmių sodą: raudomieji, geltonieji ir juodieji serbentai dar šiais metais užaugins kelių uogų derlių. Sodinimo talkoje dalyvavo 40 darželinukų, 4 auklėtojos, dvaro kolektyvas, bendruomenės nariai, aplinkiniai gyventojai.
2024 m. birželis: Nuolatinė daržo priežiūra, stebėjimas, laistymas
2024 m. liepa: Dvaro teritorijoje stovyklauja vaikai. Dvi stovyklos dienos buvo skirtos aplinkosauginiam švietimui ir su juo susijusioms veiklomis. Vaikai keliavo į pėsčiųjų žygį, susipažino su parko teritorijoje augančiais miškingais plotais, tvenkiniais ir čia vešančia augmenija. Vėliau dvaro daržo erdvėje vyko atliekų rūšiavimo pamoka ir žaidimas „Konteinerio krata“. Vaikai dalinosi savo patirtimis ir rūšiavimo iššūkiais. Gautus žetonus, kuriuose pavaizduotos įvairios šiukšlės bandė paskirstyti po tinkamus atliekų konteinerius. Po žaidimo vaikai apgulė dvaro lysves. Pirmiausiai bandė atpažinti prieskonius ir vaistinius augalus, o tada ragavo agurkus ir bandė surasti didžiausiąjį. Pasilepinę žemuogėmis, turėjo atpažinti piktžoles daržo lysvėse ir jas išravėti. Viso programoje dalyvavo 48 vaikai ir 4 suaugę vadovai.
2024 m. rugpjūtis: Kuriama aplinkosauginio švietimo edukacinė programa vaikams „Auginu, kad augčiau“
2024 m. rugsėjis: Kūrybinio meninio konkurso vaikams „Kad vaikai sveiki užaugtų“ organizavimas. Konkurso darbai atspindės siekį ir savimonę sveikai ir tvariai gyventi.

bottom of page